Od Famuru do Grenevii.
Historia naszej transformacji
Historia Grenevii to droga od lidera w obszarze produkcji maszyn dla górnictwa do aktywnego inwestora wspierającego zieloną transformację oraz inne perspektywiczne branże przemysłowe.
W 2002 roku prywatny inwestor kupił zakłady Fabryki Maszyn FAMUR
Rozpoczęliśmy restrukturyzację i szereg ogromnych inwestycji – ich celem było przywrócenie firmy do grona największych producentów maszyn górniczych na świecie. W latach 2003-2019 trwał proces konsolidacji branży okołogórniczej, w wyniku której Grupa FAMUR została krajowym liderem wśród producentów maszyn dla przemysłu wydobywczego i umacniała swoją pozycję na międzynarodowych rynkach.
W kolejnych latach dynamicznie rozwijaliśmy kompetencje
Zrealizowaliśmy kilkanaście projektów z zakresu M&A, z sukcesem powiększając grupę i budując silne kompetencje inwestycyjne. Tworzenie globalnej marki i w efekcie obecność na 20 rynkach znacząco zwiększyły nasz potencjał eksportowy. Dynamiczny rozwój oraz adaptacja biznesu do zmieniających się realiów gospodarczych wiązały się ze wzmocnieniem kolejnych obszarów, w tym zarządzania dużymi firmami, skalowaniem działalności, organizacją procesów produkcji oraz podnoszeniem kompetencji inżynierskich.
W 2021 weszliśmy na nową ścieżkę rozwoju
Wyzwania współczesności w zakresie polityki klimatycznej zmierzające do ograniczania emisji oraz powszechnie obowiązujący trend transformacji energetycznej sprawiły, że zdecydowaliśmy się przekształcić w inwestora wspierającego rozwój zielonych branż.
Nowa strategia zakłada, że do końca 2024 roku około 70 proc. przychodów FAMUR będzie osiągać ze źródeł niezwiązanych z sektorem węglowym.
Inwestujemy w sektor fotowoltaiki oraz remonty i serwis przekładni dla turbin wiatrowych.
Pierwszym krokiem na naszej zielonej drodze było wejście w 2021 roku w sektor fotowoltaiki wielkoskalowej oraz rozwiązań PV dla sektora B2B poprzez rozpoczęcie współpracy z Projekt Solartechnik (PST) – jednym z czołowych podmiotów na polskim rynku odnawialnych źródeł energii z doświadczeniem zdobytym także na europejskich rynkach. W 2022 roku FAMUR zaangażował się w obszar energetyki wiatrowej, opierając się o wieloletnie doświadczenie i kompetencje w projektowaniu i budowie urządzeń dla przemysłu.
Inwestujemy w systemy bateryjne i e-mobility
W 2022 roku, dzięki współpracy z Impact Clean Power Technology, zainwestowaliśmy w kolejny perspektywiczny obszar OZE – systemy bateryjne, e-mobility i magazyny energii.
Ciągle wdrażamy nowoczesne technologie
Stale podążamy za trendami Przemysłu 4.0. Przykładem jest inteligentna sala SIGMA, robotyzacja procesów produkcyjnych oraz administracyjnych czy rosnąca rola projektów fotowoltaicznych.
Są to rozwiązania optymalizujące działalność spółek portfelowych w oparciu o nowoczesne technologie.
W 2023 zmieniliśmy się w Grenevię
Nowa nazwa – grene (zielona) via (droga) – to wyraźne nawiązanie do wspieranej przez nas zielonej transformacji gospodarczej. Jest to również symboliczne podsumowanie zmian, które sami przeszliśmy w ostatnich latach.