Przejdź do treści
Dofinansowane przez Unię Europejską

Dywersyfikacja działalności w kierunku gospodarki zeroemisyjnej oraz wzmocnienie potencjału zatrudnienia

Trzy flagi: Fundusze Europejskie, Rzeczpospolita Polska, Unia Europejska oraz herb Województwa Śląskiego

Informacja o projekcie

Grenevia SA uzyskała dofinansowanie z Unii Europejskiej na projekt „Dywersyfikacja działalności w kierunku gospodarki zeroemisyjnej oraz wzmocnienie potencjału zatrudnienia”. Projekt będzie dofinansowany w ramach programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027.

Celem projektu jest rozwój nowych technologii i usług związanych z energią odnawialną, a w szczególności produkcja oraz naprawa elementów turbin wiatrowych i przekładni, które będą wykorzystywane w energetyce wiatrowej.

W jego ramach przewidziano m.in. zakup licencji na technologię produkcji turbiny wiatrowej oraz rozwój parku maszynowego pozwalającego na rozszerzenie zakresu produkcji i modernizacji przekładni wiatrowych. Wyposażone zostanie także stanowisko do badań przekładni pod obciążeniem, co pozwoli na przeprowadzenie niezbędnych testów i badań. Dodatkowo planowane jest przekwalifikowanie pracowników dotychczas związanych z branżą węgla kamiennego w województwie śląskim.

Wdrożenie projektu przyczyni się do transformacji firmy w kierunku sektora OZE, co w efekcie wpłynie na dalszy rozwój branży energetyki odnawialnej w Polsce. Ważnym elementem projektu jest również wzmocnienie potencjału zatrudnienia. Poprzez realizację projektu możliwe będzie utrzymanie obecnych oraz utworzenie nowych miejsc pracy związanych z produkcją na cele branży OZE. Stabilność zatrudnienia w obliczu transformacji energetycznej pozytywnie wpłynie na rozwój lokalnej społeczności.

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie

Wartość projektu: 68 077 406,53 PLN
Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 20 947 894,32 PLN

Ważne etapy realizacji projektu

Wyposażenie stacji prób

Pod koniec lutego br. Grenevia SA i SIEMENS Sp. z o.o. podpisały umowę na wyposażenie stacji prób FAMUR Gearo, jednego z oddziałów Grenevii, co stanowić będzie ważny etap w realizacji projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej „Dywersyfikacja działalności w kierunku gospodarki zeroemisyjnej oraz wzmocnienie potencjału zatrudnienia”.

Inwestycja znacząco rozszerzy zakres badawczy stacji prób i pozwoli na testowanie jednostek o mocy znamionowej do 5,4 MW, w porównaniu do dotychczasowych możliwości technicznych stacji wynoszących 1,8 MW. Nowe wyposażenie umożliwi testowanie jeszcze większych przekładni dla przemysłu wiatrowego, zarówno nowych, jak i poddawanych remontom.

Wartość umowy to prawie 3,5 mln EUR. Wykonawca został wyłoniony w postępowaniu przetargowym.

Zakończenie prac objętych kontraktem planowane jest do końca 2025 roku.