2023.07.20 Komunikaty prasowe

FAMUR, będący częścią Grenevii, uzupełnia kompetencje na rynku energetyki wiatrowej

20 lipca 2023 roku Grenevia SA nabyła pakiet ok. 75% akcji w kapitale zakładowym spółki Total Wind PL. Akwizycja Total Wind PL to istotny krok w dywersyfikacji segmentu FAMUR, który w Grupie Grenevia skupia technologie, produkty i usługi dla sektora wydobywczego i energetyki wiatrowej.

Wartość transakcji wyniosła ok. 4,5 mln euro. Konsekwentne zwiększanie zaangażowana w sektorze wiatrowym pozwala rozszerzać działalność zakładów produkcyjnych Famuru, pozostając także ważnym elementem wdrażania Strategii Zrównoważonego Rozwoju.

FAMUR, będący jednym z czterech segmentów biznesowych Grupy Grenevia, konsekwentnie buduje pozycję w sektorze odnawialnych źródeł energii (OZE), wykorzystując szanse wynikające z transformacji energetycznej Polski i globalnego trendu przechodzenia do niskoemisyjnych gospodarek. Działalność w sektorze energetyki wiatrowej opiera na wypracowanych przez lata kompetencjach oraz doświadczeniu w projektowaniu i budowie urządzeń dla przemysłu. Akwizycja spółki Total Wind PL pozwoli uzupełnić kompetencje Famuru w obszarze rozwiązań i usług dla sektora wiatrowego.

Total Wind PL to polska spółka, której głównym przedmiotem działalności są usługi instalacji turbin wiatrowych, a także serwis i wymiana głównych komponentów dla kluczowych producentów turbin. Posiada 18 lat doświadczenia, a od momentu swojego powstania zainstalowała już ponad 1 000 turbin wiatrowych. Na koniec 2022 roku Total Wind PL zatrudniał ok. 100 osób, w tym 80 pracowników technicznych. Spółka realizuje projekty w 10 krajach. W ubiegłym roku osiągnęła przychody w wysokości 36,3 mln PLN, z których ok. 90% pochodzi z działalności na rynkach zagranicznych.

Akwizycja Total Wind PL istotnie wpływa na proces dywersyfikacji działalności segmentu Famur i wzmacnia naszą pozycję na rynku energetyki wiatrowej. Spółka ma wieloletnie doświadczenie i szereg kompetencji, które pozwolą nam uzupełnić rozwijaną obecnie ofertę remontów o wymianę głównych komponentów turbin, a także serwis i usługi montażowe. Konsekwentne zwiększanie naszego zaangażowana w sektorze wiatrowym nie tylko pozwala nam rozszerzać działalność zakładów produkcyjnych Famuru, ale pozostaje także ważnym elementem wdrożenia Strategii Zrównoważonego Rozwoju.

Mirosław Bendzera, prezes zarządu FAMUR SA

Grupa Grenevia integruje i rozwija działalność czterech segmentów biznesowych. Obejmują one: fotowoltaikę wielkoskalową i rozwiązania PV dla biznesu skoncentrowane w Projekt Solartechnik; systemy bateryjny, magazyny energii i elektromobilność w ramach IMPACT Clean Power Technology; nowoczesne urządzenia z obszaru automatyki dla przemysłu oraz rozwiązania dla sektora dystrybucji energii na bazie spółki Elgór+Hansen, jak również technologie i produkty dla sektora wydobywczego i energetyki wiatrowej w ramach FAMUR. Obecnie działalność Grupy koncentruje się na budowie wartości poszczególnych segmentów.